  • 535B1503JC
535B1503JC
advertisement
Manufacturer No:
535B1503JC
Manufacturer:
Vishay Spectrol
HK JDW NO:
876-535B1503JC
Package:
Datasheet:
535B1503JC
Description:
VISHAY 535B1503JC Rotary Potentiometer, Wirewound, 50 kohm, 1.5 W,5%, 535 Series, 5 Turns, Linear
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
535B1503JC
  • Packaging
    Box
  • Published
    2010
  • Series
    535
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    20ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    1.5W
  • Power Rating
    1.5W
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    5
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.2497 (6.34mm)
  • Rotation
  • Size - Body
    Round - 0.875Dia x 0.750 H 22.22mmx19.05mm
  • Number of Gangs
    1
  • Length
    19.1mm
  • Actuator Length
    0.812 20.63mm