  • 516D475M050JL7BE3
516D475M050JL7BE3
advertisement
Manufacturer No:
516D475M050JL7BE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-516D475M050JL7BE3
Package:
Axial, Can
Datasheet:
516D475M050JL7BE3
Description:
516D 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 34mA 0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
516D475M050JL7BE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    516D
  • Size / Dimension
    0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.00705mA
  • Ripple Current
    34mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    34mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    68mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Length
    12mm