  • 516D108M016NR6AE3
516D108M016NR6AE3
advertisement
Manufacturer No:
516D108M016NR6AE3
HK JDW NO:
874-516D108M016NR6AE3
Datasheet:
516D108M016NR6AE3
Description:
516D 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 770mA 0.394Diax1.024L 10.00mmx26.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
516D108M016NR6AE3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.394Diax1.024L 10.00mmx26.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Axial
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    1000μF
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.48mA
  • Ripple Current
    770mA
  • Tan Delta
    0.16
  • Ripple Current @ Low Frequency
    770mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    885.5mA @ 10kHz
  • Diameter
    10mm
  • Length
    26mm