  • 515D225M050JA8PE3
515D225M050JA8PE3
advertisement
Manufacturer No:
515D225M050JA8PE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-515D225M050JA8PE3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
515D225M050JA8PE3
Description:
515D 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 19mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
515D225M050JA8PE3
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    515D
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    2.2μF
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    19mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    19mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    38mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm