  • 50YK1M5X11
50YK1M5X11
advertisement
Manufacturer No:
50YK1M5X11
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-50YK1M5X11
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
YK 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
50YK1M5X11
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YK
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    13mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    19.5mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm