  • 500D338M6R3FH2A
500D338M6R3FH2A
advertisement
Manufacturer No:
500D338M6R3FH2A
HK JDW NO:
874-500D338M6R3FH2A
Datasheet:
500D338M6R3FH2A
Description:
500D 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Diax1.496L 12.50mmx38.00mm -40°C~85°C Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
500D338M6R3FH2A
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.492Diax1.496L 12.50mmx38.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    217.9μA
  • Length
    37.9984mm