  • 474MPW630K
474MPW630K
advertisement
Manufacturer No:
474MPW630K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-474MPW630K
Package:
Axial
Datasheet:
474MPW630K
Description:
Capacitor;Metallized Polypropylene Film;Axial Leads;0.47uF;630VDC;250VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
474MPW630K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MPW
  • Size / Dimension
    0.709Diax1.339L 18.00mmx34.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    376mOhm