  • 450HFG1200MBN40X90
450HFG1200MBN40X90
advertisement
Manufacturer No:
450HFG1200MBN40X90
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-450HFG1200MBN40X90
Package:
Radial, Can - 4 Lead
Datasheet:
Description:
HFG 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.12A 1.575Dia 40.00mm -25°C~105°C Polar 22.5044mm Radial, Can - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
450HFG1200MBN40X90
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - 4 Lead
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    HFG
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    1200μF
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    5.12A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.12A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.168A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    3.622 92.00mm