  • 44WR250KT7
44WR250KT7
advertisement
Manufacturer No:
44WR250KT7
Manufacturer:
BI Technologies
HK JDW NO:
6011-44WR250KT7
Package:
Datasheet:
44WR250KT7
Description:
SURFACE MOUNT, 44 Series, Cermet, 250kOhm, 10%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
44WR250KT7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Working Voltage
    300V
  • Size Code
    2114
  • Rated Temperature
    85°C
  • Number of Turns
    9
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    1080 deg
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Series
    44
  • Tolerance
    10%
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -100100 ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    250kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Cermet
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    250mW