  • 42M100B2U
42M100B2U
advertisement
Manufacturer No:
42M100B2U
Manufacturer:
Portescap
HK JDW NO:
618-42M100B2U
Package:
Datasheet:
42M100B2U
Description:
STEPPER MOTOR PM UNIPOLAR 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
42M100B2U
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 42M100B2U.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Weight
    0.193lb 87.54g
  • Mounting Hole Spacing
    1.950 (49.48mm)
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Published
    2003
  • Series
    42M
  • Size / Dimension
    Round - 1.650Dia 42.00mm
  • Feature
    Round Shaft
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Permanent Magnet
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Current Rating (Amps)
    160mA
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Accuracy
    ±11%
  • Coil Resistance
    75Ohm
  • Coil Type
    Unipolar
  • Step Angle
    3.6°
  • Steps per Revolution
    100
  • Torque - Holding (oz-in / mNm)
    6.4 / 45.2
  • Rotor Inertia
    11.8gcm2
  • Diameter
    42mm
  • Thickness
    22mm
  • Diameter - Shaft
    0.118 (3.00mm)
  • Length - Shaft and Bearing
    0.450 11.43mm