  • 26DBM10D2U-K
26DBM10D2U-K
advertisement
Manufacturer No:
26DBM10D2U-K
Manufacturer:
Portescap
HK JDW NO:
618-26DBM10D2U-K
Package:
Datasheet:
26DBM10D2U-K
Description:
STEPPER MOTOR PM LINEAR ACT 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
26DBM10D2U-K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Weight
    0.075lb 34.02g
  • Mounting Hole Spacing
    1.370 (34.90mm)
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Published
    2003
  • Series
    26DBM-K
  • Size / Dimension
    Round - 1.030Dia 26.16mm
  • Feature
    Round Shaft
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Permanent Magnet Linear Actuator
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    140mA
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Accuracy
    ±15%
  • Coil Resistance
    84Ohms
  • Coil Type
    Unipolar
  • Step Angle
    7.5°
  • Steps per Revolution
    48
  • Diameter
    26mm
  • Thickness
    12.4mm
  • Diameter - Shaft
    0.138 (3.51mm)
  • Length - Shaft and Bearing
    1.340 34.00mm