  • 44M100D2B
44M100D2B
advertisement
Manufacturer No:
44M100D2B
Manufacturer:
Portescap
HK JDW NO:
618-44M100D2B
Package:
Datasheet:
44M100D2B
Description:
STEPPER MOTOR PM BIPOLAR 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
44M100D2B
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 44M100D2B.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Weight
    0.177lb 80.29g
  • Mounting Hole Spacing
    1.950 (49.48mm)
  • Operating Temperature
    0°C~60°C
  • Published
    2003
  • Series
    44M
  • Size / Dimension
    Round - 1.732Dia 44.00mm
  • Feature
    Round Shaft
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Permanent Magnet
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Accuracy
    ±11%
  • Coil Resistance
    70Ohms
  • Coil Type
    Bipolar
  • Step Angle
    3.6°
  • Steps per Revolution
    100
  • Torque - Holding (oz-in / mNm)
    6.6 / 46.6
  • Rotor Inertia
    8.2gcm2
  • Diameter
    44mm
  • Thickness
    12.2mm
  • Diameter - Shaft
    0.118 (3.00mm)
  • Length - Shaft and Bearing
    0.450 11.43mm