  • 420CXW100MEFC16X30
420CXW100MEFC16X30
advertisement
Manufacturer No:
420CXW100MEFC16X30
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-420CXW100MEFC16X30
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
CXW 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
420CXW100MEFC16X30
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CXW
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    100μF
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm