  • 416MA103P
416MA103P
advertisement
Manufacturer No:
416MA103P
HK JDW NO:
792-416MA103P
Package:
Datasheet:
416MA103P
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
416MA103P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1999
  • Series
    416, Citec
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.319 x 0.268 Face x 0.307 H 8.10mmx6.80mmx7.80mm
  • Tolerance
    ±25%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    8.1mm
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.2W
  • Actuator Type
    SCREW
  • ELV
    Compliant
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Height
    7.8mm