  • 3150W101P
3150W101P
advertisement
Manufacturer No:
3150W101P
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-3150W101P
Package:
Datasheet:
3150W101P
Description:
TE CONNECTIVITY / CITEC 3150W101P Trimmer Potentiometer, 100 ohm, 200 mW,25%, 3150W Series, 1 Turns, Surface Mount Device
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3150W101P
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 3150W101P.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    3150, Citec
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.165 x 0.150 Face x 0.055 H 4.20mmx3.80mmx1.40mm
  • Tolerance
    ±25%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    100Ohm
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    4.5mm
  • Construction
    Trimmer
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Termination Style
    J Lead
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.2W
  • Actuator Type
    SCREW
  • ELV
    Compliant
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    260 deg
  • Height
    1.4mm