  • 3006Y-1-105Z
3006Y-1-105Z
advertisement
Manufacturer No:
3006Y-1-105Z
HK JDW NO:
103-3006Y-1-105Z
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 1M 3/4 10% Sealed Mutlti Turn
Step5Bar-code shipping tag
3006Y-1-105Z
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.250 x 0.190 Facex0.750L 6.35mmx4.83mmx19.05mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Termination
    PC Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1MOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    750mW
  • Max Power Dissipation
    750mW
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Lead Length
    5.33mm
  • Working Voltage
    400V
  • Lead Diameter
    0.51 mm