  • 4120R-601-250/500
4120R-601-250/500
advertisement
Manufacturer No:
4120R-601-250/500
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-4120R-601-250/500
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
4120R-601-250/500
Description:
Electromechanical Filter 25Ohm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
4120R-601-250/500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    10°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1999
  • Series
    601
  • Size / Dimension
    1.065Lx0.264W 27.05mmx6.71mm
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Low Pass
  • Resistance
    25Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    50pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Technology
    RC (T-Type)
  • Number of Functions
    10
  • Voltage - Rated AC
    25V
  • Number of Channels
    8
  • ESD Protection
    No
  • Attenuation Value
    -3dB @ 84MHz
  • Filter Order
    1st
  • Values
    R = 25 Ω, C = 50pF
  • Resistance - Channel (Ω)
    25
  • Height
    0.185 4.69mm
  • Length
    27.05mm
  • Width
    6.71mm