  • 405K100CS4G
405K100CS4G
advertisement
Manufacturer No:
405K100CS4G
HK JDW NO:
192-405K100CS4G
Package:
6-SMD, Gull Wing
Datasheet:
405K100CS4G
Purchasing and Inquiry
405K100CS4G Overview
Seating height reaches 0.252 6.40mm.0.500Lx0.449W 12.70mmx11.40mm is its size/dimension.For reliable performance, the ESR (Equivalent Series Resistance) should be set to 7mOhm.There are no cases included with the product.Parts such as this have a 2.54mm terminal pitch.It operates from a voltage of 100VV DC.
405K100CS4G Features
the maximal height is 0.252 6.40mm
with the size / dimension of 0.500Lx0.449W 12.70mmx11.40mm
a 2.54mm terminal pitch
405K100CS4G Applications
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
405K100CS4G
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    6-SMD, Gull Wing
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    6
  • Dielectric Material
    Polymer, Metallized
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    Capstick® CS
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.449W 12.70mmx11.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    4μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Size Code
    4550
  • Dissipation Factor
    1 %
  • Lead/Base Style
    Gull Wing
  • Circuit Type
    Bussed
  • Height
    6.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.252 6.40mm
  • Length
    11.4mm
  • Width
    12.7mm