  • 405K100CS4-FA
405K100CS4-FA
advertisement
Manufacturer No:
405K100CS4-FA
HK JDW NO:
192-405K100CS4-FA
Package:
6-DIP
Datasheet:
405K100CS4-FA
Purchasing and Inquiry
405K100CS4-FA Overview
The maximal height seated reaches 0.252 6.40mm.Size/dimension of 0.500Lx0.449W 12.70mmx11.40mm is used.Ensure reliable performance by setting the ESR (Equivalent Series Resistance) to 7mOhm.There is a case 6-DIP that contains the product.A voltage of 100V is used with this electrical part.
405K100CS4-FA Features
the maximal height is 0.252 6.40mm
with the size / dimension of 0.500Lx0.449W 12.70mmx11.40mm
405K100CS4-FA Applications
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
405K100CS4-FA
    Select All
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Circuit Type
    Bussed
  • Height
    6.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.252 6.40mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    6-DIP
  • Number of Pins
    6
  • Dielectric Material
    Polymer, Metallized
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    Capstick® CS
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.449W 12.70mmx11.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    4μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Dissipation Factor
    1 %