  • 400MXK470MEFC25X45
400MXK470MEFC25X45
advertisement
Manufacturer No:
400MXK470MEFC25X45
HK JDW NO:
683-400MXK470MEFC25X45
Description:
MXK 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
400MXK470MEFC25X45
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    MXK
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    470μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.07A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.898A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm