  • 400LSU18000M90X241
400LSU18000M90X241
advertisement
Manufacturer No:
400LSU18000M90X241
HK JDW NO:
683-400LSU18000M90X241
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
LSU 18000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
400LSU18000M90X241
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Series
    LSU
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    3.543Dia 90.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Aluminum (Al)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    18000μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.236 31.40mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    8.05mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.25
  • Ripple Current @ Low Frequency
    38.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    54.46A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    9.606 244.00mm