  • 400CFX4.7MEFC10X16
400CFX4.7MEFC10X16
advertisement
Manufacturer No:
400CFX4.7MEFC10X16
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-400CFX4.7MEFC10X16
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
CFX 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 44mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
400CFX4.7MEFC10X16
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CFX
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    44mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    44mA @ 120Hz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.709 18.00mm