  • 400BXC1MEFCT810X12.5
400BXC1MEFCT810X12.5
advertisement
Manufacturer No:
400BXC1MEFCT810X12.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-400BXC1MEFCT810X12.5
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
BXC 1μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 14mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 790
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
400BXC1MEFCT810X12.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    BXC
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    1μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    14mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    14mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    70mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm