  • ESC107M016AC3AA
ESC107M016AC3AA
advertisement
Manufacturer No:
ESC107M016AC3AA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ESC107M016AC3AA
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
ESC 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 140mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 18373
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ESC107M016AC3AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ESC
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    20mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    900mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    16μA
  • Ripple Current
    140mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    370mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    140mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    200mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm