  • 381LX561M250J032
381LX561M250J032
advertisement
Manufacturer No:
381LX561M250J032
HK JDW NO:
192-381LX561M250J032
Datasheet:
381LX561M250J032
Description:
381LX 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LX561M250J032
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    560μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    355mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.8A @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm