  • 381LX153M025J452
381LX153M025J452
advertisement
Manufacturer No:
381LX153M025J452
HK JDW NO:
192-381LX153M025J452
Datasheet:
381LX153M025J452
Description:
381LX 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 1151
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
381LX153M025J452
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    15000μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.83712mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.1A @ 20kHz
  • ESR
    36 mΩ
  • Diameter
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm
  • Length
    45mm