  • 381LQ561M180H022
381LQ561M180H022
advertisement
Manufacturer No:
381LQ561M180H022
HK JDW NO:
192-381LQ561M180H022
Datasheet:
381LQ561M180H022
Description:
381LQ 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.5A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LQ561M180H022
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    18.999992g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    180V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    355mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.5A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.1A @ 20kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm
  • Length
    30mm