  • 381LQ273M016J042
381LQ273M016J042
advertisement
Manufacturer No:
381LQ273M016J042
HK JDW NO:
192-381LQ273M016J042
Datasheet:
381LQ273M016J042
Description:
381LQ 27000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.2A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LQ273M016J042
    Select All
  • Mount
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    31.000005g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    27000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm @ 120Hz
  • Working Voltage
    16V
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.9718mA
  • Ripple Current
    4.2A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.83A @ 20kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm