  • 36DY682F075AL2A
36DY682F075AL2A
advertisement
Manufacturer No:
36DY682F075AL2A
HK JDW NO:
874-36DY682F075AL2A
Datasheet:
36DY682F075AL2A
Description:
36DY 6800μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 7.5A 1.453Dia 36.90mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
36DY682F075AL2A
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    36DY
  • Size / Dimension
    1.453Dia 36.90mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    75V
  • Capacitance
    6800μF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    75V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.85658mA
  • Ripple Current
    7.5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    7.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    8.625A @ 1kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    3.752 95.30mm
  • Length
    92mm