  • 36DY272F450CF2B
36DY272F450CF2B
advertisement
Manufacturer No:
36DY272F450CF2B
HK JDW NO:
874-36DY272F450CF2B
Datasheet:
36DY272F450CF2B
Description:
36DY 2700μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 8.78A 2.579Dia 65.50mm -40°C~85°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
36DY272F450CF2B
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    36DY
  • Size / Dimension
    2.579Dia 65.50mm
  • Tolerance
    -10% +50%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    2700μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    28.6004mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    42mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    8.78A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    8.78A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    11.41A @ 1kHz
  • Diameter
    64mm
  • Height Seated (Max)
    5.752 146.10mm
  • Length
    143mm