  • 36DX202F450DF2A
36DX202F450DF2A
advertisement
Manufacturer No:
36DX202F450DF2A
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-36DX202F450DF2A
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
36DX202F450DF2A
Description:
36DX 2000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 3.079Dia 78.20mm -40°C~85°C Polar 31.8mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 33
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
36DX202F450DF2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    1.000171kg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    36DX
  • Size / Dimension
    3.079Dia 78.20mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2000μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    31.8mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Diameter
    76mm
  • Height
    143mm
  • Height Seated (Max)
    5.752 146.10mm