  • 36D452F250DF2B
36D452F250DF2B
advertisement
Manufacturer No:
36D452F250DF2B
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-36D452F250DF2B
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
36D452F250DF2B
Description:
36D 4500μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 3.079Dia 78.20mm -40°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
36D452F250DF2B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    36D
  • Size / Dimension
    3.079Dia 78.20mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    4500μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    31.8008mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Diameter
    76mm
  • Height Seated (Max)
    5.752 146.10mm
  • Length
    143mm