  • 361R180M450FK2
361R180M450FK2
advertisement
Manufacturer No:
361R180M450FK2
HK JDW NO:
192-361R180M450FK2
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
18μF Capacitor 20% 185mA 7.493mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
361R180M450FK2
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Capacitance
    18μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9.1Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.162mA
  • Ripple Current
    185mA
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Diameter
    16mm
  • Length
    25mm