  • 35ZLQ390MEFC8X20
35ZLQ390MEFC8X20
advertisement
Manufacturer No:
35ZLQ390MEFC8X20
HK JDW NO:
683-35ZLQ390MEFC8X20
Description:
ZLQ 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 913mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
35ZLQ390MEFC8X20
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Impedance
    27mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    913mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.66A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ZLQ
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    390μF
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    913mA