  • B43521C4827M000
B43521C4827M000
advertisement
Manufacturer No:
B43521C4827M000
HK JDW NO:
258-B43521C4827M000
Datasheet:
B43521C4827M000
Description:
B43521 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - 5 Lead
Step5Bar-code shipping tag
B43521C4827M000
    Radial, Can - 5 Lead
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    B43521
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    350V
  • Additional Feature
    REFERENCE STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    820μF
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    110mOhm @ 100Hz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    350V
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.98844mA
  • Impedance
    130mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.3A @ 100Hz
  • Diameter
    40mm
  • Height Seated (Max)
    2.520 64.00mm
  • Length
    60mm