  • 35YXH470MEFCT810X20
35YXH470MEFCT810X20
advertisement
Manufacturer No:
35YXH470MEFCT810X20
HK JDW NO:
683-35YXH470MEFCT810X20
Description:
YXH 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 770mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 394
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
35YXH470MEFCT810X20
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    770mA
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Impedance
    46mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    770mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.4A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm