  • 350BXW47MEFR12.5X25
350BXW47MEFR12.5X25
advertisement
Manufacturer No:
350BXW47MEFR12.5X25
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-350BXW47MEFR12.5X25
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
BXW 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 450mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 335
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
350BXW47MEFR12.5X25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BXW
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    450mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    450mA @ 120Hz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm