  • 334MKP275K
334MKP275K
advertisement
Manufacturer No:
334MKP275K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-334MKP275K
Package:
Radial
Datasheet:
334MKP275K
Purchasing and Inquiry
334MKP275K Overview
The device exhibits 30GOhm insulation resistance.Lead spacing is 0.886 22.50mm for this electrical device.A temperature of -40°C~110°C is suitable for operation of the device.
334MKP275K Features
30GOhm insulation resistance
334MKP275K Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 334MKP275K applications of film capacitors.
  • Switch-mode power supplies
  • IGBT
  • Switch mode power supplies
  • Global positioning systems
  • Filters
  • Electronic ballasts
  • Bypassing
  • Mobile communications
  • Filtering
  • Coupling, decoupling
Step5Bar-code shipping tag
334MKP275K
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    MKP
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    0.33μF
  • Voltage - Rated DC
    275V
  • Voltage - Rated AC
    310V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Insulation Resistance
    30GOhm
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height Seated (Max)
    0.484 12.30mm