  • 315KXF220MEFC35X20
315KXF220MEFC35X20
advertisement
Manufacturer No:
315KXF220MEFC35X20
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-315KXF220MEFC35X20
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
KXF 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
315KXF220MEFC35X20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KXF
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    315V
  • Capacitance
    220μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    900mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.26A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm