  • 304-28-37-MC-0300F
304-28-37-MC-0300F
advertisement
Manufacturer No:
304-28-37-MC-0300F
Manufacturer:
CNC Tech
HK JDW NO:
168-304-28-37-MC-0300F
Package:
Datasheet:
Description:
CBL RIBN 37COND 0.050 MULTI 300'
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
304-28-37-MC-0300F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Insulation Material
    PVC
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Operating Temperature
    105°C
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Color
    Multiple
  • Voltage - Rated
    300V
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Conductors
    37
  • Approval Agency
    UL
  • Wire Gauge
    28 AWG
  • Insulation Resistance
    100MOhms
  • Voltage
    300V
  • Cable Type
    Flat Cable
  • Wire/Cable Type
    Flat
  • Wire/Cable Gauge
    28 AWG
  • Jacket Color
    Multiple
  • Conductor Strand
    7 Strands / 0.0049
  • Ribbon Width
    1.850 46.99mm
  • Length
    300.0' 91.44m
  • Ribbon Thickness
    0.035 0.89mm