  • 301R331M050EN2
301R331M050EN2
advertisement
Manufacturer No:
301R331M050EN2
HK JDW NO:
192-301R331M050EN2
Package:
Datasheet:
301R331M050EN2
Description:
330μF Capacitor 0.43mA
Step5Bar-code shipping tag
301R331M050EN2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    330μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Leakage Current
    4mA
  • Ripple Current
    0.43mA
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    221 mΩ
  • Diameter
    13mm
  • Length
    35mm