  • 293D477X0004E2TE3
293D477X0004E2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D477X0004E2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-293D477X0004E2TE3
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
293D477X0004E2TE3
Purchasing and Inquiry
293D477X0004E2TE3 Overview
The capacitor's ripple current is set to 570mA.In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 500mOhm as their resistance.The leakage current of this capacitor is 0.0188mA. In this capacitor's case, the dissipation factor 10 % represents the power loss caused by AC applied through it.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
293D477X0004E2TE3 Features
570mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0188mA in this capacitor
the dissipation factor is 10 %
its tan delta is 0.1
293D477X0004E2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 293D477X0004E2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Automotive ECU
  • Telecom infrastructure
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • Airbag systems
  • Computer
  • Industrial control units
  • Consumer
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
293D477X0004E2TE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    TANTAMOUNT®, 293D
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    0V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Leakage Current
    0.0188mA
  • Ripple Current
    570mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.170 4.32mm
  • Length
    7.3mm