  • 293D475X5016B2TE3
293D475X5016B2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D475X5016B2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-293D475X5016B2TE3
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
293D475X5016B2TE3
Purchasing and Inquiry
293D475X5016B2TE3 Overview
The capacitor's ripple current is set to 170mA.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 2.9Ohm, also referred to as internal resistance.Capacitor leakage current is 0.0008mA.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
293D475X5016B2TE3 Features
170mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0008mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
293D475X5016B2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 293D475X5016B2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • Industrial
  • Consumer
  • Automotive ECU
  • Military / aerospace
  • ABS
  • Industrial control units
  • Airbag systems
  • Avionics / military / space
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
293D475X5016B2TE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    TANTAMOUNT®, 293D
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    1MV
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.9Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Leakage Current
    0.0008mA
  • Ripple Current
    170mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.11mm
  • Length
    3.5mm