  • 293D474X9020A2TE3
293D474X9020A2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D474X9020A2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-293D474X9020A2TE3
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
293D474X9020A2TE3
Purchasing and Inquiry
293D474X9020A2TE3 Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 14Ohm as their resistance.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.04.
293D474X9020A2TE3 Features
its tan delta is 0.04
293D474X9020A2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 293D474X9020A2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • Avionics,
  • Consumer
  • General purpose
  • Industrial control units
  • Airbag systems
  • Avionics / military / space
  • General low power DC/DC and LDO
  • Military / aerospace
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
293D474X9020A2TE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TANTAMOUNT®, 293D
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    14Ohm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Tan Delta
    0.04
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm