  • 293D226X9016D2TE3
293D226X9016D2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D226X9016D2TE3
HK JDW NO:
874-293D226X9016D2TE3
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
293D226X9016D2TE3
Purchasing and Inquiry
293D226X9016D2TE3 Overview
Set the capacitor's ripple current to 210mA.Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.A capacitor like this leaks current 3.5μA.The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 6 %.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.06.
293D226X9016D2TE3 Features
210mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 3.5μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
293D226X9016D2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 293D226X9016D2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • ABS
  • Airbag systems
  • Computer
  • Automotive ECU
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
293D226X9016D2TE3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    800mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    16V
  • Leakage Current
    3.5μA
  • Ripple Current
    210mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm