  • 26M024B2U
26M024B2U
advertisement
Manufacturer No:
26M024B2U
Manufacturer:
Portescap
HK JDW NO:
618-26M024B2U
Package:
Datasheet:
26M024B2U
Description:
STEPPER MOTOR PM UNIPOLAR 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
26M024B2U
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 26M024B2U.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Weight
    0.075lb 34.02g
  • Mounting Hole Spacing
    1.370 (34.90mm)
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Published
    2003
  • Series
    26M
  • Size / Dimension
    Round - 1.030Dia 26.16mm
  • Feature
    Round Shaft
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Permanent Magnet
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Current Rating (Amps)
    110mA
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Accuracy
    ±15%
  • Coil Resistance
    110Ohm
  • Coil Type
    Unipolar
  • Step Angle
    15°
  • Steps per Revolution
    24
  • Torque - Holding (oz-in / mNm)
    0.9 / 6.3
  • Rotor Inertia
    1.1gcm2
  • Diameter
    26mm
  • Thickness
    13.7mm
  • Diameter - Shaft
    0.079 (2.00mm)
  • Length - Shaft and Bearing
    0.445 11.30mm