  • 25TLV2200M18X16.5
25TLV2200M18X16.5
advertisement
Manufacturer No:
25TLV2200M18X16.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-25TLV2200M18X16.5
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
TLV 2200μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
25TLV2200M18X16.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.748Lx0.748W 19.00mmx19.00mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TLV
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    2200μF
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Size Code
    8275
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    44mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.236A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.06A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Length
    20.8mm
  • Width
    19mm