  • 25MXG10000MEFCSN22X35
25MXG10000MEFCSN22X35
advertisement
Manufacturer No:
25MXG10000MEFCSN22X35
HK JDW NO:
683-25MXG10000MEFCSN22X35
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
MXG 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.65A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 138
Step5Bar-code shipping tag
25MXG10000MEFCSN22X35
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MXG
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    10000μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.65A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.65A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.0475A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm