  • 250S41W335KV4E
250S41W335KV4E
advertisement
Manufacturer No:
250S41W335KV4E
HK JDW NO:
407-250S41W335KV4E
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
250S41W335KV4E
Description:
TANCERAM® 3.3μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.125Lx0.095W 3.18mmx2.41mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
250S41W335KV4E
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TANCERAM®
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.125Lx0.095W 3.18mmx2.41mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    SMPS Filtering
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    2.41mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    2.8mm
  • Length
    3.18mm
  • Thickness (Max)
    0.110 2.80mm
  • Thickness
    2.794mm