  • 250KXF180MEFC22X20
250KXF180MEFC22X20
advertisement
Manufacturer No:
250KXF180MEFC22X20
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-250KXF180MEFC22X20
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
KXF 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
250KXF180MEFC22X20
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KXF
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    180μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    770mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.155A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm